Cieľom spoločnosti TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. je poskytovať svojim hráčom a zákazníkom zábavu a radosť z hry v bezpečnom hráčskom prostredí a minimalizovať negatívny dopad hazardných hier na jednotlivca a celú spoločnosť. Na dosiahnutí tohto cieľa pracujeme aj s našimi mandatármi a predajcami, ktorí sú školení a informovaní o programe zodpovedného hrania a problematike patologického hráčstva.
Praktické zásady a rady pre predajcov pri predaji produktov a komunikácii s hráčmi:
Spoločnosť TIPOS venuje osobitnú pozornosť ochrane mladistvých (osobám mladším ako 18 rokov), keďže tí sú z pohľadu hazardných hier najviac ohrození.
Prečo sú mladiství najviac ohrození z pohľadu hrania hazardných hier?
Aj z týchto dôvodov je preto zákonom o hazardných hrách zakázané predávať produkty hazardných hier neplnoletým osobám.
Medzi najviac rizikové produkty z pohľadu patologického hrania patria tzv. „rýchloobrátkové hry“, teda hry, v ktorých hráč okamžite pozná výsledok svojej stávky a môže peniaze rýchlo vrátiť späť do hry. Rizikovou skupinou hazardných hier môžu byť aj stávkové hry. Ide o hry, pri ktorých môže hráč nadobudnúť pocit, že svojimi vlastnými schopnosťami a vedomosťami dokáže do istej miery ovplyvniť výsledok hazardných hier - stávok (napr. pri športových stávkach). Problém v takomto prípade nastáva, ak hráč začne viac riskovať, najmä pri väčších prehrách, a stále viac upúšťa od pravidiel, ktoré si zo začiatku nastavil. Stále väčší stres zo zvyšujúcich sa prehier núti hráča viac riskovať. Myslieť si, že je „expert“ na určitý druh stávok, je však falošné presvedčenie, ktoré často stojí za rozvojom závislosti na hazardných hrách.
V súvislosti s lotériovými hrami prevádzkovanými na predajných miestach prostredníctvom online terminálov, resp. prostredníctvom ďalších elektronických kanálov sa stretávame s patologickým hraním zriedkavejšie. Napríklad pri číselných lotériách (LOTO, EUROJACKPOT, EUROMILIÓNY, KENO 10 alebo LOTO 5 z 35) je totiž potrebné čakať na výsledok hry dlhšie. Výnimku pri číselných lotériách predstavuje len KLUB KENO, kde sa žrebovanie výherných čísel uskutočňuje každé 4 minúty v priebehu hracieho dňa, ktorý je spravidla každý deň v týždni. V prípade lotériových hier môžu mať problém ľudia s nižším príjmom. V porovnaní s inými sociálnymi skupinami obyvateľstva môžu totiž hrať hazardné hry s oveľa väčšou motiváciou, že sa raz na nich usmeje šťastie a výhra ich vytrhne z nepriaznivej finančnej situácie.
Pri číselných lotériách nie je vzrušenie z očakávaného výsledku také intenzívne, a aj preto sú tieto hry pre hráčov oveľa menej rizikové a pravdepodobnosť vzniku závislostí je teda oveľa nižšia. Pri okamžitých lotériách (žreboch) hráč síce dokáže takmer okamžite zistiť výsledok svojho hrania (či je žreb výherný, alebo nevýherný), ale ceny žrebov, výšky možných výhier, ktoré sa pohybujú v relatívne nízkych cenových úrovniach, a princíp hry nepredstavujú až také veľké riziko pre vznik závislosti. Určite však netreba riziká spojené s akýmkoľvek typom hazardnej hry bagatelizovať.
Popis rizikového hráča:
Patologický hráč nevie prestať hrať, a to aj napriek vážnym sociálnym dôsledkom, narušeným rodinným vzťahom a problémom v osobnom živote, ktoré môžu vyústiť aj do negatívnych dopadov na zdravie hráča. Patologický hráč miluje časté a stupňujúce sa riziko, pričom hranie pohlcuje väčšinu jeho voľného času, čím sa záujmy a iné aktivity dostávajú do úzadia. Ak už raz vyhral, nie je schopný prestať hrať a často riskuje neúmerne vysoké čiastky.
Ak osoba spĺňa tri z uvedených štyroch kritérií patologického hráčstva (teda nie všetky), môže ísť už o problémové hráčstvo. Pri problémovom hráčstve ide o časté hranie kvôli vzrušeniu alebo o pokus ako vyhrať peniaze. Tieto osoby dokážu držať svoje hranie hazardných hier „na uzde“, keď musia čeliť nepriaznivým dôsledkom, resp. stratám.
Ďalšie príznaky:
Ak identifikujete niektoré z rizikových príznakov závislosti, môžete na to hráča diskrétne upozorniť a informovať ho o riziku rozvoja závislosti na hazarde. Poskytnite mu informácie o príznakoch patologického hráčstva a odporučte mu vyhľadať odbornú pomoc. Patologickému hráčovi neodporúčame pomoc vnucovať, môžete mu však diskrétnou formou poskytnúť všetky potrebné informácie a poradiť mu. Správne adresované a relevantné informácie pomôžu hráčovi zistiť či má skutočne problémy s hraním. Vašou úlohou má byť predovšetkým poskytnutie kontaktu na odbornú pomoc. Odbornú pomoc mu môžu poskytnúť v každom centre pre liečbu závislostí, ako aj v ambulancii psychiatra a klinického psychológa.
Pre hráčov je počas pracovných dní dostupná aj bezplatná Linka pomoci pre problémy s hraním, ktorú prevádzkuje Centrum pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Je určená hráčom, ich rodinným príslušníkom a známym. Na linke je poskytovaná predovšetkým krízová intervencia, ale aj nevyhnutné informácie o patologickom hráčstve ako chorobe, jeho následkoch a možnostiach liečby.