9. 4. 2025

V nedeľu odštartuje 77. ročník Národného behu Devín – Bratislava. Záštitu nad podujatím má aj tento rok TIPOS

Najstaršie slovenské športové podujatie, ktoré píše svoju históriu od roku 1921, sa nezadržateľne blíži. Už 77. ročník TIPOS Národného behu Devín – Bratislava odštartuje pod ruinami stredovekého hradu v nedeľu 13. apríla o 10:00 hod. Prihlásených je už vyše 5 700 bežkýň a bežcov, z nich zhruba 500 na tzv. malom Devíne so štartom pod Mostom Lanfranconi. Organizátori očakávajú prekročenie hranice až 6 000 účastníkov.

(Foto: FB - STaRZ Bratislava)

Aj tento rok prebrala záštitu nad legendárnym podujatím národná lotériová spoločnosť TIPOS. „Sme veľmi radi, že naša národná lotériová spoločnosť TIPOS je opäť generálnym partnerom tohto podujatia a súčasne jedným z hlavných podporovateľov športu na Slovensku. Na jednej strane vnímame dôležitosť profesionálneho športu pre spoločnosť, ale chceme podporovať aj voľnočasové aktivity a rekreačných bežcov, ktorí budú mať opäť skvelú príležitosť zmerať si sily v rámci svojich možností. Želám všetkým, aby mali radosť z pohybu, a aby Bratislava mala opäť veľkolepý zážitok z tohto podujatia,“ povedal Michal Hutník, generálny riaditeľ spoločnosti TIPOS.

Zástupcovia partnerov a aorganizátorov 77. ročníka TIPOS Národného behu Devín - Bratislava na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila 8. apríla 2025 v Bratislave - zľava: Michal Hutník, generálny riaditeľ spol. TIPOS, Radoslava Anguš, senior brand manažérka spoločnosti Heineken, Matej Tóth, ambasádor podujatia a viceprezident Slovenského atletického zväzu, Ladislav Križan, riaditeľ organizačného výboru podujatia a Roman Hanzel, riaditeľ podujatia. (Foto: TIPOS)

Prihlásených je už vyše 5 700 bežkýň a bežcov, z nich zhruba 500 na tzv. malom Devíne so štartom pod Mostom Lanfranconi. Organizátori očakávajú prekročenie hranice až 6 000 účastníkov. „Uvidíme koľko ľudí sa ešte prihlási, ale veríme, že na štart sa napokon postaví 6 000 až 6 500 bežcov,“ predikuje riaditeľ podujatia Roman Hanzel. Medzi prihlásenými bežcami je tradične aj viacero osobností nielen zo športovej sféry. „Veľmi sa teším, že tento beh svojou tradíciou, ale aj dĺžkou ľudí fantasticky spája, takže na štartovej listine môžeme opäť nájsť množstvo ľudí zo športového, kultúrneho či politického samosprávneho života,“ potešil sa Ladislav Križan, riaditeľ organizačného výboru podujatia a šéf Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislava (STaRZ), ktorá preteky organizuje v spolupráci s bratislavským magistrátom.

Zástupcovia partnerov a aorganizátorov 77. ročníka TIPOS Národného behu Devín - Bratislava na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila 8. apríla 2025 v Bratislave - zľava: Michal Hutník, generálny riaditeľ spol. TIPOS, Radoslava Anguš, senior brand manažérka spoločnosti Heineken, Matej Tóth, ambasádor podujatia a viceprezident Slovenského atletického zväzu, Ladislav Križan, riaditeľ organizačného výboru podujatia a Roman Hanzel, riaditeľ podujatia. (Foto: TIPOS)

Početnú atletickú komunitu reprezentuje olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth. Športovec roka 2016 absolvoval vlani prvý raz kompletnú klasickú trať spod devínskeho brala do centra Bratislavy s dĺžkou 11,625 km a teraz si to zopakuje. Vlani obsadil z takmer 5 000 štartujúcich 161. miesto časom 48:25 min. „Nie som v takej bežeckej forme ako vlani, keď ma samého prekvapilo, ako dobre som dopadol. Skôr sa budem snažiť motivovať ostatných účastníkov. Cieľ je dobehnúť s úsmevom na tvári, obzrieť si okolie trate, užiť si atmosféru. Ešte v sobotu som si vravel, že si to tento rok pôjdem iba odklusať, ale v nedeľu ráno som si dal testovací tréning a vidím to na tempo 4:30 na kilometer. Ako sa však poznám, bude to o nejakú sekundičku rýchlejšie. Nechystám sa naháňať čas. Rád by som si našiel dobrú skupinku a pomohol jej k dobrému výkonu,“ povedal v utorok na tlačovej konferencii Matej Tóth, ambasádor podujatia, viceprezident Slovenského atletického zväzu a člen výkonného výboru Slovenského olympijského a športového výboru.

Zástupcovia partnerov a aorganizátorov 77. ročníka TIPOS Národného behu Devín - Bratislava (Foto: TIPOS)

Výzvou pre slovenských bežcov a bežkyne bude štart kenského kvarteta vo farbách maďarského Benedek-Teamu. Obhajcovi prvenstva Kennedymu Ronovi bude sekundovať víťaz marcového maratónu v Starej Zagore Amos Kemboi. Ich krajanka Jacinta Paulová len v nedeľu vyhrala polmaratón v rámci Belehradského maratónu, zatiaľ čo Mercy Chemutaiovej sa vlani podarilo to isté vlani v Rajci a na ČSOB BAM bola tretia. O tom, že kultový TIPOS Národný beh Devín – Bratislava je pre každého, svedčí prihláška 83-ročného Viliama Nováka, ktorý má na konte už 119 maratónov.

Jedinečnú atmosféru tohto podujatia môže zažiť každý, ak sa cez internet prihlási najneskôr 9. 4. 2025 do 23:59 hod. na tomto linku: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/registracie/tipos-narodny-beh-devin-bratislava-2025/

Osobné prihlásenie bude ešte možné 11. 4. 2025 v čase od 10:00 do 20:00 hod. a 12. 4. 2025 od 10:00 do 20:00 hod. v TIPOS Aréne (Zimný štadión Ondreja Nepelu), Odbojárov 9, 831 04 Bratislava - Nové Mesto.