29. 11. 2024

TIPOS pripomína význam prevencie: Žreby darujte zodpovedne

Stieracie žreby sú obľúbeným darčekom, ktorým často potešíme svojich blízkych. Nie sú však vhodné pre každého – deťom do rúk rozhodne nepatria. Národná lotériová spoločnosť TIPOS sa už po druhýkrát zapája do medzinárodnej kampane GIFT RESPONSIBLY – ZODPOVEDNÉ DAROVANIE, ktorej cieľom je upozorniť na riziká spojené s darovaním stieracích žrebov deťom.

Stierací žreb nie je pre detský svet – TIPOS apeluje na rodičov, aby chránili svoje deti pred rizikami hazardu.

Ochrana detí a mladistvých pred rizikami spojenými s hazardnými hrami je celosvetovou snahou inštitúcií pôsobiacich v príslušnom segmente. TIPOS sa preto pridáva k ostatným lotériovým a stávkovým spoločnostiam, ktoré vo svojich krajinách aktívne šíria povedomie o nevhodnosti hazardných produktov pre deti. „Stieracie žreby od TIPOSu sú obľúbeným darčekom, no pri ich darovaní treba dbať na zásady zodpovedného hrania. Zapojením sa do iniciatívy Gift Responsibly - Zodpovedné darovanie chceme zdôrazniť, že stieracie žreby ani iné formy hazardu nepatria do rúk deťom. Predčasný kontakt detí s hazardom môže ovplyvniť ich vývoj a návyky. Prevencia je preto kľúčová pre budovanie budúceho zdravého a zodpovedného prístupu k hazardu,“ vysvetľuje hovorkyňa TIPOSu Jana Pohorelská.

TIPOS a zodpovedné hranie

TIPOS sa dlhodobo profiluje ako líder v oblasti zodpovedného hrania na Slovensku. V rámci tejto stratégie národná lotériová spoločnosť zaviedla viaceré opatrenia, ktoré chránia hráčov aj širšiu verejnosť. Spoločnosť dôsledne označuje predajnú sieť a marketingové materiály symbolom 18+, vzdeláva predajcov o princípoch zodpovedného hrania a poskytuje hráčom nástroje na kontrolu vlastného hrania. Na webovej stránke TIPOSu v sekcii Zodpovedné hranie môžu nájsť hráči informácie nielen o rizikách spojenými s hazardnými hrami, ale aj o možnostiach prevencie. TIPOS zároveň spolupracuje s odbornými inštitúciami, ktoré sa venujú prevencii a liečbe závislostí, čím zdôrazňuje svoj záväzok k vytváraniu bezpečného hráčskeho prostredia.

Kampaň upozorňuje na znepokojujúce skutočnosti spojené s hazardnými hrami u detí:

  • Mnohí dospievajúci zažívajú svoju prvú skúsenosť s hazardom už vo veku 9 až 11 rokov.
  • Skorý kontakt detí s hazardnými hrami, vrátane stieracích žrebov, môže v neskoršom veku zvýšiť riziko vzniku problému s hazardom.
  • Mladí muži hrajú hazardné hry vo väčšej miere a sú tak rizikovejšou skupinou ako mladé ženy.
  • Riziko návyku na hazard hrozí 10 – 14 % dospievajúcich detí.

V tomto prípade je kľúčová prevencia už od útleho veku. Zodpovednosť nesú dospelí, ktorí môžu aktívne predchádzať rizikám spojených s hazardom.

Hazardné hry sú určené pre osoby od 18 rokov. Hrajte zodpovedne, hrajte pre radosť!