23. 7. 2024
Za každým úspešným športovcom stoja ľudia, ktorí mu veria a podporujú ho aj v tých najťažších chvíľach. Sú rovnako dôležití ako samotný športovec. Bez nich by cesta na olympiádu bola oveľa ťažšia, ak nie nereálna. Rovnako, za každým úspešným športovcom stojí aj TIPOS – najväčší podporovateľ športu na Slovensku a exkluzívny partner Slovenského olympijského a športového výboru. Našich reprezentantov podporujeme a fandíme im srdcom. Prostredníctvom exkluzívnych rozhovorov s najbližšími – rodičmi, súrodencami, trénermi a partnermi - prinášame jedinečný a inšpirujúci pohľad na prípravu a cestu našich športovcov do Paríža.
Ich športová príprava na olympiádu priniesla niekoľko výziev, ktoré zdolali vďaka odhodlaniu a motivácii. Čo prežíva Katarína Adlerová, trénerka Viktórie Forster - aktuálnej držiteľky národných rekordov v behu na 60 m, 100 m a 100 m cez prekážky pred jej premiérou na olympijských hrách?
FOTO: Viktória Forster s trénerkou Katarínou Adlerovou.
Ako vnímate účasť Viktórie na olympiáde z pohľadu trénerky?
Tak, ako skoro všetci športovci snívajú, že sa raz dostanú na olympijské hry, je to podobné aj s trénermi. Aj ja som mala predstavu, že raz budem vidieť na štarte pod piatimi kruhmi svojho zverenca. Určite to považujem za úspech a je to umocnené aj tým, že s Viky pracujem od dorasteneckého veku, keď ešte netušila, že bude behať stovku aj s prekážkami. Bola to dlhá a náročná cesta.
Je podľa vás Viktória v životnej forme?
Viktória sa neustále zlepšuje, tvrdo na sebe pracuje, a preto verím, že jej životná forma ju ešte len čaká v budúcnosti. Ale to neznamená, že teraz nie je dobre pripravená. Myslím si, že môže opäť prekonať svoje osobné rekordy, a to by ma veľmi potešilo.
Aké sú vaše spomienky na najťažšie a najkrajšie momenty, ktoré ste spolu na športovej ceste prežili?
Smutnejšie okamihy prišli na Majstrovstvách Európy do 23 rokov. Patrila medzi favoritky, ale vypadla už v rozbehu, keď zakopla o prekážku pri “behu na istotu”. Tieto športové drámy sa, samozrejme, prekonávajú ťažko, ale dôležité je pokračovať a stanoviť si nové ciele. A odpoveď Viky bola rýchla. Na TIPOS P-T-S prekonala vyše 50-ročný slovenský rekord na 100 m a následne získala dve medaily na 31. Svetových univerzitných hrách FISU v čínskom meste Cheng-tu. Zlato z prekážok s časom 12.72 s znamenal aj splnenie limitu na OH.
Čo môže Viktóriu v jej veľký deň najviac motivovať?
Motiváciou pre ňu budú samotné štarty s najlepšími šprintérkami na svete.
Ako dlho spolupracujete s Viky a aké boli vaše prvé dojmy o jej potenciáli a odhodlaní?
Spolupracujeme spolu už siedmy rok, od nástupu na Strednú športovú školu v Nitre. Keďže som ju sama oslovila, bola som presvedčená o jej talente. Lenže ten samotný nestačí. Ako sa však ukázalo, Viky bola ten správny, aj keď niekedy komplikovaný typ na vrcholového športovca.
Aké sú najväčšie výzvy pri príprave športovca na olympiádu a ako ich spolu prekonávate?
Príprava na olympiádu sa začala v októbri 2023. Absolvovali sme niekoľko dôležitých sústredení spolu s Danielou Ledeckou, či fyzioterapeutkou Evou Demešovou. Máme taký svoj mini tím, v ktorom sa cítime dobre, a to je veľká devíza v bezproblémovej príprave a pri prekonávaní problémov. Aj počas pobytu na Dukle v Banskej Bystrici, keď nie sme na sústredeniach, máme vytvorené dobré podmienky aj v regeneračnom centre so skúsenými fyzioterapeutmi.
Čo vás najviac prekvapilo počas cesty na olympiádu?
Bol to vlastne neúspech na Majstrovstvách Európy do 23 rokov, ktorý odštartoval jej odhodlanie ukázať, na čo má. Začala si veriť a na svetovej univerziáde po zisku striebra v behu na 100 m mi pred finále na 100 m cez prekážky povedala (za tri dni mala v nohách už 5 behov a ja som mala pocit, že už nevládze ani chodiť, a nie ešte šprintovať), že si ide po víťazstvo. A ona to dokázala! A ešte aj s časom 12,72 s zabehla limit na olympiádu. Bola to neskutočná radosť! Takže, ak pracujete so skutočným športovcom, neúspech ho môže nakopnúť k oveľa väčším výkonom.
Podporujeme srdcom tých, ktorí do toho dávajú srdce!