Hviezdy, nové športy, na OH aj s amputáciou. Zaujímavosti z Paríža

Prezident organizačného výboru OH v Paríži Tony Estanguet vyhlásil, že mesto je pripravené na začiatok hier. Zároveň prezentoval priaznivé správy v súvislosti s kvalitou vody v rieke Seina, v ktorej sa budú konať plavecké súťaže. Olympijské hry otvorí slávnostný ceremoniál, ktorý sa prvýkrát odohrá mimo olympijského štadióna. Na brehu rieky Seiny ho má sledovať 300-tisíc divákov so vstupenkou, ďalších 200-tísic z apartmánov s výhľadom na Seinu.

Až 45 000 príslušníkov francúzskych bezpečnostných síl bude v službe v deň začiatku OH. „Bezpečnosť bola pre Paríž 2024 prioritou číslo jeden,“ povedal Estanguet. Veľkým problémom je aj kybernetická bezpečnosť, pričom minulý piatok došlo ku globálnemu výpadku IT, ktorý spôsobila aktualizácia softvéru CrowdStrike, čo viedlo k dočasnému narušeniu akreditačného systému OH.

Na čo sa tešiť?

Olympijské hry sú tradične prehliadkou toho najlepšieho, čo svetový šport ponúka. A tak v Paríži uvidíme amerického basketbalistu LeBrona Jamesa, srbského a španielskeho tenistu Novaka Djokoviča a Rafaela Nadala, švédskeho skokana o žrdi Armanda 'Mondo' Duplantisa, americkú plavkyňu Katie Ledecku či jej krajanku, gymnastku Simone Bilesovú.

V čom sa súťaží?

Program parížskej olympiády pozostáva z takmer 330 pretekov a súťaží v 33 športoch a 48 športových disciplínach. V programe ostalo športové lezenie, surfing a skateboarding, ktoré mali premiéru na LOH v Tokiu.

Naopak, zo zoznamu olympijských disciplín vypadlo karate, softball, baseball i niektoré vzpieračské disciplíny. Uvažovalo sa o zaradení šachu, squashu či snookru, na letnej olympiáde nakoniec uvidíme historicky prvýkrát breakdance.

FOTO: Skateboardista Richard Tury.

Na OH aj s amputovaným prstom

Austrálsky reprezentant v pozemnom hokeji Matthew Dawson si nechal amputovať časť prsta, aby sa mohol zúčastniť na olympijských hrách v Paríži. Tridsaťročný hráč si zlomil prstenník pravej ruky počas prípravy na hry. Lekári mu dali na výber, či si od športu oddýchne a nechá zlomeninu zahojiť, alebo si nechá amputovať koniec prsta. „Rozhodol som sa, potom som zavolal svojej žene a ona povedala, aby som nerobil unáhlené rozhodnutia. Ale myslím, že som mal všetky informácie, ktoré som potreboval na to, aby som sa rozhodol. A nie iba ohľadne OH v Paríži, ale aj o tom, čo ma čaká v živote po nich.“

Trénera Colina Batcha rozhodnutie jeho zverenca ohromilo: „Ukázal, že je skutočne odhodlaný hrať v Paríži. Nie som si istý, či by som to urobil ja, ale on to dokázal. Nemám slov.

Dawson bol súčasťou tímu, ktorý pred tromi rokmi získal striebornú medailu na OH v Tokiu. Zahral si aj na hrách v Riu de Janeiro, kde Austrália skončila šiesta. V roku 2018 utrpel zranenie oka, ktoré ohrozovalo jeho zrak, ale zotavil sa.

LeBron s vlajkou

Basketbalista LeBron James bude vlajkonosič americkej výpravy na olympijských hrách v Paríži. Na otváracom ceremoniáli bude niesť vlajku spoločne so ženskou členkou výpravy, ktorej meno zverejnia krátko pred ceremoniálom.

Hráč Los Angeles Lakers patrí aj vo veku 39 rokov k najväčším hviezdam NBA a očakáva sa, že bude oporou amerického tímu, ktorý v Paríži obhajuje zlato. „Reprezentovať USA na svetovej scéne je mimoriadna pocta. Obzvlášť vo chvíľach, ktoré spájajú celý svet. Táto pocta znamená všetko pre mňa i moju rodinu,“ zverejnil James v oficiálnom vyhlásení.

Fandíme srdcom tým, ktorí do toho dávajú srdce!