Celý svet pod jednou strechou. Aká bude olympijská dedina?

Jedným zo symbolov olympijských hier je olympijská dedina, kde budú ubytovaní športovci z celého sveta jeden vedľa druhého. Výnimočný „hotel“ máva svoje špecifiká a neraz priniesol úsmevné momenty.

V jedálni sa stretli Usain Bolt, Michael Phelps, Matej Tóth a Simone Bilesová. To nie je začiatok žiadneho vtipu, ale športovej reality, ktorú prinášajú olympijské hry. Ich špecifikom je totiž aj olympijská dedina. Miesto, kde sa stretávajú počas hier všetci športovci pokope, prakticky pod jednou strechou. Aká bude tá parížska?

Domov pre 14 000 športovcov

Šéf organizačného výboru hier Tony Estanguet prevzal niekoľko týždňov pred štartom olympiády symbolický kľúč od komplexu olympijskej dediny za prítomnosti viacerých hostí, vrátane prezidenta Emmanuela Macrona.

Približne 40 nízkopodlažných výškových budov bude počas OH 2024, ktoré sa začnú 26. júla, slúžiť pre 14 000 ľudí (z toho takmer 11-tisíc športovcov) a ďalších 9000 počas následných paralympijských hier. Súčasťou bude 24-hodinová reštaurácia, oddychová zóna, ako aj tréningové zariadenia. Francúzsky štát prispel 646 miliónmi eur z verejných zdrojov, zvyšok zafinancovali najväčšie francúzske realitné spoločnosti, ktoré vybudovali rôzne oblasti 52-hektárového areálu. Podľa kancelárie prezidenta je dedina len tri percentá nad rozpočtom, keď sa vezme do úvahy inflácia. Aj to považujú za ďalší dôkaz, že parížske hry sa môžu vyhnúť nástrahám minulých ročníkov.

Architektonická rozmanitosť

Organizátori v Paríži presadzujú nový model, ktorý sa zameriava na využitie existujúcej športovej infraštruktúry, ako aj na podporu recyklácie, opätovného využitia a nových inovatívnych technológií. Dedina je najväčším novovybudovaným projektom, ktorý sa nachádza pri rieke Seine. Úsilím organizátorov je aj regenerácia ekonomicky chudobného parížskeho predmestia Seine-Saint-Denis. Každý z výškových blokov, v ktorých sa nachádza 2800 bytov, má iný dizajn a cieľom je zdôrazniť "architektonickú rozmanitosť", ktorá sa považuje za charakteristický znak európskych miest. Po skončení OH bude väčšina ubytovacích zariadení odpredaná súkromným majiteľom domov, zatiaľ čo najmenej tretina bude použitá na verejné bývanie a z ďalších sa stanú študentské ubytovne.