Celkovým víťazom 68. ročníka pretekov Okolo Slovenska sa stal Mauro Schmid

Päť etáp v prekrásnom krajinnom prostredí Slovenska s dĺžkou viac než 700 km, starostlivý výber trás, výborná organizácia, a hlavne kvalitná prezentácia svetovej a slovenskej cyklistiky. Taký bol 68. ročník pretekov Okolo Slovenska. Na štarte stálo viac než 20 tímov. Medzi pretekármi boli dvaja viacnásobní majstri sveta v cestnej cyklistike – Julian Alaphilippe a Peter Sagan. Obaja patrili medzi najväčšie lákadlá pretekov, avšak ani jeden z nich nezvíťazil. Celkovým víťazom sa stal švajčiarsky pretekár Mauro Schmid.

Poslednú, 5. etapu 68. ročníka pretekov Okolo Slovenska odjazdili cyklisti v tatranskom regióne. (FOTO: Ján Melicher)

Víťaza najznámejšieho cyklistického podujatia na Slovensku spoznala verejnosť v nedeľu po poslednej, piatej etape pretekov. Piatu etapu naplánovali organizátori do tatranského prostredia. Etapa mala začiatok v Liptovskom Mikuláši a končila sa na Štrbskom Plese. V tejto časti boli preteky najnáročnejšie a očakávalo sa dramatické rozuzlenie a opätovné víťazstvo Francúza Juliana Alaphilippa, ktorý tu už raz v minulosti dominoval a stal sa aj celkovým víťazom. Nakoniec všetko dopadlo inak, stratégie tímov a lepšia forma jazdcov zamiešali kartami. V závere si triumf vyšliapal Švajčiar Mauro Schmid a Julian Alaphilippe skončil v celkovom poradí až druhý. Medzi Slovákmi si najlepšie počínal olympionik Lukáš Kubiš, ktorý sa stal najlepším Slovákom na pretekoch. Ďalší našinec Matúš Štoček sa predviedol ako najbojovnejší jazdec pretekov. Biely dres s logom TIPOSu pre najlepšieho pretekára do 23 rokov získal Gil Gelders z Belgicka.

Preziden Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara a najúspešnejší jazdci 68. ročníka pretekov Okolo Slovenska - zľava na 2. mieste Julian Alaphilippe, celkový víťaz Mauro Schmid a Felix Engelhardt, ktorý vyhral 5. etapu a skončil na 3. mieste v celkovom poradí. (FOTO: Ján Melicher)

Víťazi 68. ročníka Okolo Slovenska

• Celkový víťaz: M. Schmid (Švajčiarsko)
  • Bodovacia súťaž: J. Alaphilippe (Francúzsko)
  • Vrchárska súťaž: K. Tsarenko (Ukrajina / Corratec)
  • Najlepší pretekár do 23 rokov: G. Gelders (Belgicko / Soudal QuickStep) - získal biely dres s logom TIPOSu
  • Najlepší Slovák: L. Kubiš (Slovensko / Elkov – Kasper)
  • Najbojovnejší jazdec pretekov: M. Štoček (Slovensko / ATT)
  • Najlepší tím: Austrália / Jayco AlUla

Víťazný tím tohtoročných pretekov Okolo Slovenska Jayco AlUla z Austrálie. (FOTO: Soňa Niková)

Tohtoročné preteky Okolo Slovenska sú už minulosťou, ale potešujúcou správou je, že boli päť vyhodnotené ako vydarené. Fanúšikom ponúkli súboje špičkových pretekárov na kvalitne pripravených tratiach. Popri technickej a organizačnej náročnosti sa podarilo svetu odprezentovať vo veľmi dobrom svetle našu krajinu aj slovenskú cyklistiku.

Víťaz 5. etapy pretekov Okolo Slovenska Felix Engelhardt z austrálskeho tímu Jayco AlUla. (FOTO: Ján Melicher)

Saganova rozlúčka

Jazdec svetového rangu, trojnásobný majster sveta, sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France Peter Sagan doma uzavrel časť svojej športovej kariéry. Tento výnimočný špurtér sa na domácich legendárnych pretekoch zúčastnil len po druhý raz. Zároveň išlo aj o jeho poslednú účasť na Tour de Slovaquie.

Druhý najlepší jazdec tohtoročných pretekov Okolo Slovenska Julian Alaphilippe v zelenom drese so slovenským legendárnym jazdcom Petrom Saganom. Vpravo v bielom drese s logom TIPOSu je Gil Gelders, najlepší pretekár na slovenskej tour do 23 rokov. (FOTO: Ján Melicher)

„Saganátor“ sa na týchto pretekoch rozlúčil so súťažnou cestnou cyklistikou. „Som rád, že som došiel do cieľa. Vždy je dobré vrátiť sa na Slovensko a zajazdiť si, zaspomínať na staré časy, kde som prežil detstvo. S bicyklom sa ešte nelúčim, ale s cestnými pretekmi už hej. V prvom rade chcem poďakovať všetkým fanúšikom za to, že ma počas celej kariéry podporovali a veľmi si to vážim," povedal Peter Sagan po pretekoch.

Petrovi Saganovi, ktorý oznámil ukončenie kariéry v cestnej cyklistike, sa poďakovali aj fanúšikovia z podtatranských Mengusoviec. (FOTO: Ján Melicher)

TIPOS jedným hlavných partnerov Tour de Slovaquie

Za posledné roky je cyklistika na Slovensku mimoriadne populárna aj vďaka Petrovi Saganovi a jeho úspechom svetových rozmerov. Slováci sa dokázali motivovať a cyklistike sa venujú s najväčšou frekvenciou spomedzi desiatich najobľúbenejších športov. Aj táto skutočnosť stála za partnerstvom národnej lotériovej spoločnosti a organizátormi 68. ročníka pretekov Okolo Slovenska. TIPOS opätovne potvrdil svoju pozíciu najväčšieho podporovateľa slovenského športu.

Cyklistický pelotón pod Tatrami v poslednej etape 68. ročníka pretekov Okolo Slovenska. (FOTO: Ján Melicher)

Autorkou fotografií 1, 4 a 6 až 10 v galérii je Soňa Niková. Autorom fotografií 2, 3, 5 a 11 v galérii je Ján Melicher.